„Vénségetekig ugyanaz maradok, ősz korotokig én hordozlak! Én alkottalak, én viszlek, én hordozlak, én mentelek meg.”

(Ézsaiás 46:4)

Az intézményi elhelyezés feltételei - Az ügyintézés rendje

Idősek bentlakásos ellátása

  • az idős személy, vagy hozzátartozója/törvényes képviselője jelzi az ellátási szükségletet az intézményvezetőnek
  • benyújtják az elhelyezési kérelmet (az intézménytől kapott nyomtatvány csomagot kitöltik és visszajuttatják)
  • az intézményvezető, vagy az általa megbízott személy, a jogszabályi előírásoknak megfelelően előgondozás keretében tartózkodási helyén meglátogatja az idős személyt. Az előgondozás célja az idős személy gondozási szükségletének vizsgálata, valamint tájékoztatás az elhelyezésről, a nyújtott szolgáltatásról, a Házirendről és a megkötendő Megállapodásról. A kérelmező akkor helyezhető el idősotthonban, ha a vizsgálat szerint napi 4 órát meghaladó gondozási szükséglettel rendelkezik, vagy gondozási szükségletet megalapozó egyéb körülmények állapíthatók meg. Ezek a következők:

a) a demencia kórkép legalább középsúlyos fokozata, amelyet az orvosszakértői szerv vagy a Pszichiátriai, illetve Neurológiai Szakkollégium által befogadott demencia centrum vagy pszichiáter, neurológus, geriáter szakorvos szakvéleményével igazoltak;

b) az ellátást igénylő egyedül él, és

ba) nyolcvanadik életévét betöltötte, vagy

bb) hetvenedik életévét betöltötte és lakóhelye közműves vízellátás vagy közműves villamosenergia-ellátás nélküli ingatlan, vagy

bc) hallási fogyatékosként fogyatékossági támogatásban vagy vakok személyi járadékában részesül, amit az ellátást megállapító jogerős határozat vagy az ellátás folyósítását igazoló irat másolatával igazoltak, vagy

bd) a bc) pont szerinti eseten kívüli okból fogyatékossági támogatásban részesül és az orvosszakértői szerv, illetve jogelődje szakértői bizottságának szakvéleménye, szakhatósági állásfoglalása az önkiszolgálási képességének hiányát állapította meg, amit az érvényes és hatályos szakvélemény, szakhatósági állásfoglalás másolatával igazoltak,

be) I. rokkantsági csoportba tartozó rokkantsági nyugdíjban, baleseti rokkantsági nyugdíjban, illetve rokkantsági járadékban részesül, amit a nyugdíjat, járadékot megállapító jogerős határozat, vagy a kérelem benyújtását megelőző havi nyugdíj-folyósítási, járadékfolyósítási csekkszelvény vagy bankszámlakivonat másolatával igazoltak, vagy

bf) munkaképességét 100%-ban elvesztette, illetve legalább 80%-os mértékű egészségkárosodást szenvedett és az orvosszakértői szerv, illetve jogelődje szakértői bizottságának szakvéleménye, szakhatósági állásfoglalása az önkiszolgálási képességének hiányát állapította meg, amit az érvényes és hatályos szakvélemény, szakhatósági állásfoglalás másolatával igazoltak.

 

Demens személyek ellátása esetén az igénybevételre irányuló kérelemhez be kell nyújtani az orvosszakértői szerv vagy a Pszichiátriai/Neurológiai Szakkollégium által befogadott demencia centrum vagy pszichiáter, neurológus, geriáter szakorvos által kiállított,

a) nappali ellátás esetén a demencia kórképet megállapító,

b) bentlakásos intézményi ellátás esetén a demencia kórkép legalább középsúlyos fokozatát megállapító szakvéleményt.

  • Az előgondozás, illetve a gondozási szükséglet megállapítása után megbeszéljük az igénylővel és a családdal az elhelyezés várható időpontját, a behozható tárgyak körét, stb.
  • Megtörténik az elhelyezés.

 

Az ellátottal / törvényes képviselőjével (kirendelt gondnokával, ha van) Megállapodást kell kötni, mely többek között tartalmazza az ellátás tartalmát, feltételeit, kezdő időpontját, a fizetendő térítési díjat.

 


Idősek és demensek nappali ellátása és étkezés igénylése

  • az idős személy, vagy hozzátartozója/törvényes képviselője jelzi az ellátási szükségletet az intézményvezetőnek
  • benyújtják az elhelyezési kérelmet (az intézménytől kapott nyomtatvány csomagot kitöltik és visszajuttatják)
  • az intézményvezető, vagy az általa megbízott személy, a jogszabályi előírásoknak megfelelően előgondozás keretében tartózkodási helyén meglátogatja az idős személyt. Az előgondozás célja az idős személy gondozási szükségletének vizsgálata, valamint tájékoztatás az elhelyezésről, a nyújtott szolgáltatásról, a Házirendről és a megkötendő Megállapodásról. A kérelmező akkor helyezhető el idősotthonban, ha a vizsgálat szerint napi 4 órát meg nem haladó gondozási szükséglettel rendelkezik.
  • Demens személyek nappali ellátása esetén az igénybevételre irányuló kérelemhez be kell nyújtani az orvosszakértői szerv vagy a Pszichiátriai/Neurológiai Szakkollégium által befogadott demencia centrum vagy pszichiáter, neurológus, geriáter szakorvos által kiállított, a demencia kórképet megállapító szakvéleményt.

 

Az igénylőnek írásbeli nyilatkozatot kell tenni arról, hogy az ellátás iránti kérelem benyújtásakor más szociális alapszolgáltatásban részesül-e.

Az intézmény a nappali ellátást térítésmentesen nyújtja. Térítési díjat csak az étkezésért kell fizetni, amennyiben azt az ellátott igénybe veszi.

  • Az előgondozás, illetve a gondozási szükséglet megállapítása után megbeszéljük az igénylővel és a családdal az ellátás kezdetének várható időpontját.

 

Szociális étkezés

Feladatunk azoknak a szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri meleg étkeztetéséről gondoskodni, akik azt önmaguk, és eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani.

 

A fenti meghatározás szerint nem képes biztosítani a legalább napi egyszeri étkeztetését az, aki:

  • az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte (62 év), vagy
  • az előző pontban meghatározott életkort nem érte el, de egészségkárosodásának mértéke eléri vagy meghaladja az I-II. fokú rokkantságot vagy
  • fogyatékossági támogatásban részesül,
  • életkorára tekintet nélkül átmeneti vagy krónikus betegség miatt megromlott egészségi állapotú,
  • életkorára tekintet nélkül a hajléktalan, illetve
  • életkorára tekintet nélkül, aki pszichiátriai, illetve szenvedélybetegségben szenved.
  • egyéb a fentiekbe be nem sorolható méltánylást igénylő élethelyzetekben az intézményvezető dönt.

 

  • az étkezést igénylő, vagy hozzátartozója/törvényes képviselője jelzi az ellátási szükségletet az intézményvezetőnek
  • benyújtják az ellátási kérelmet (az intézménytől kapott nyomtatvány csomagot kitöltik és visszajuttatják)

Az igénylőnek írásbeli nyilatkozatot kell tenni arról, hogy az ellátás iránti kérelem benyújtásakor más szociális alapszolgáltatásban részesül-e.

Az étkezésért térítési díjat kell fizetni. A szociális rászorultság megállapítása után megbeszéljük az igénylővel / törvényes képviselővel / családdal az ellátás kezdetének várható időpontját.

 

Minden ellátás esetében az ellátottal / törvényes képviselőjével (kirendelt gondnokával, ha van) Megállapodást kell kötni, mely többek között tartalmazza az ellátás tartalmát, feltételeit, kezdő időpontját, a fizetendő térítési díjat.